Haber

Bakan Özer, Macaristan’daki Galiçya Türk Mezarlığı’nı ziyaret etti

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Macaristan’daki temasları kapsamında Galiçya Türk Şehitliği’ni ziyaret ederek karanfil bıraktı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve beraberindeki heyet, Birinci Dünya Savaşı’nda Galiçya cephesinde şehit olan Osmanlı askerlerinin mezarlarının bulunduğu Kahramanlar Meydanı’ndaki Şehitler Anıtı ve Galiçya Türk Şehitliği’ni ziyaret etti. Türk ve Macar milli marşlarının okunmasının ardından Özer, anıta çelenk koyarak dua etti.

“TÜRK MİLLETİ MACAR KARDEŞLERİNİN YANINDA OLACAK” Şehitlik için özel defteri imzalayan Özer, deftere şunları yazdı: “Verdiğiniz büyük emeklerden dolayı kabirlerinizin manevi huzurunda bulunmaktan onur duyuyorum. Birinci Dünya Savaşı sırasında Galiçya Cephesi’nde, Macaristan ziyaretim vesilesiyle, bizlerden aldığımız ilhamla, zorluklara göğüs gererek, kahramanca emeğinizle bizden miras aldığınız her karış toprağı savunmaya devam edeceğiz. Türk milleti geçmişte olduğu gibi gelecekte de Macar kardeşlerinin yanında olacaktır. Ruhlarınız şad, mekanı cennet olsun.” Mezarlarına karanfil ve gül bıraktı. Eşi Nebahat Özer ve beraberindeki heyet ile mezarlığı ziyaret eden Özer’e, Bakan Yardımcısı Petek Aşkar, AB ve Dış İlişkiler Genel Başkanı Hasan Ünsal ve Türkiye’nin Budapeşte Büyükelçisi Gülşen Karanis Ekşioğlu eşlik etti.

Özer, Macaristan temasları kapsamında Gül Baba Türbesi’ni de ziyaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu