Teknoloji

Intel’den Rusya’daki kullanıcılar için “arka kapı” çözümü

Rusya, Ukrayna’yı işgal ettikten sonra birçok teknoloji devi (ve daha birçok şirket) tarafından ambargo listesine alındı. Intel bu şirketler arasında yer alıyor. Ancak şimdi Rusya’daki kullanıcılar, Intel sürücülerini ve diğer bazı yazılımları indirmeye başladıklarını söylüyor. Moskova merkezli CNews’in haberine göre bu yazılımları indirmek isteyenler biraz dolambaçlı bir yol izlemek zorunda kalsa da bunu başarabiliyor.

Intel’in web sitesi Rusya’dan gelen kullanıcılara kapalı, ancak sürücülere ve yazılımlara doğrudan bir arama motorundan veya başka bir yerden ulaşılıyorsa bu sayfalara ve belgelere erişilebilir.

Hem Intel hem de Microsoft, ülke Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgal ettikten sonra Rusya’dan çekildi. Intel, bunu başlangıçta askeri uygulamalar da dahil olmak üzere belirli nedenlerle Rusya’ya yarı iletken tedarikini engelleyen ABD ihracat düzenlemelerine uymak için yaptığını söyledi.

Intel, işgalin ilk ayında Rusya’daki tüm satışları durdurdu ve o yılın Nisan ayında ülkedeki tüm ticari faaliyetlerini geçici olarak askıya aldığını duyurdu. yaptığı açıklamada, ” Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşını kınamak için küresel topluluğa katılın.“O zamanlar Intel’in Rusya’da 1.200 çalışanı vardı.

Geçen hafta sonunun sonlarına doğru, şirket orta derecede şifreli bir açıklamada, ” Intel İndirme Merkezi ve Intel İndirme Destek Asistanı gibi sürücü güncelleme gereksinimlerini karşılayan kaynaklara erişim, Intel’in garanti yükümlülüklerinin bir parçasıdır.” söylenmiş.

nazimiye-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu